Zaawansowane Warsztaty Umiejętności Trenerskich
PROJEKTOWANIE SZKOLEŃ
Celem szkolenia jest kształtowanie umiejętności trenerskich w ramach planowania i projektowania programu szkoleniowego. Warsztat jest poświęcony etapom przygotowania szkolenia od pierwszego spotkania ze „zleceniodawcą” do ewaluacji sesji szkoleniowej. Uczestnicy nauczą się rozpoznawać i badać potrzeby szkoleniowe oraz zdobędą umiejętność budowania programu szkolenia, nakierowanego na zaplanowany rezultat.
Szkolenie to jest częścią Indywidualnego Programu Rozwoju Trenerów. Cały program składa się z warsztatów trenerskich podstawowych, zaawansowanych (w skład których wchodzi to szkolnie) oraz z indywidualnych zajęć doradczo – mentorskich. Początkującym trenerom program umożliwia zdobycie pierwszych trenerskich szlifów a bardziej doświadczonym trenerom pozwoli podnieść ich kwalifikacje. Program jest dostosowywany do umiejętności i doświadczenia każdego uczestnika.
Główne zagadnienia:
- Poznają różnice między szkoleniem a projektem szkoleniowym
- Dowiedzą się w jaki sposób mogą być określane potrzeby szkoleniowe/poznają metody rozpoznawania i analizy potrzeb szkoleniowych (RAPS)
- Poznają cykl uczenia się D. Kolba i nauczą się wykorzystywać go budowania sesji szkoleniowej
- Nauczą się przekładać potrzeby na cele szkoleniowe
- Poznają zasady wyznaczania celów szkoleniowych i przećwiczą ich określanie i weryfikację
- Nauczą się dostosowywać metody szkoleniowe do celów edukacyjnych
- Opracują własny plan szkolenia
- Przygotują szczegółowy konspekt modułu szkoleniowego
- Wypracują dobre praktyki konstruowania programu/konspektu/ oferty szkolenia
- Poznają podstawowe narzędzia oceny efektywności szkoleń
Metody szkoleniowe:
Szkolenie będzie miało formę warsztatów. Zastosowane metody umożliwią zaangażowanie się wszystkich uczestników (dyskusje, studia przypadków, ćwiczenia w grupach). Uczestnicy samodzielnie zaprojektują program jednodniowego (4h) szkolenia, realizującego założone cele i wykorzystującego metody poznane na zajęciach.